काेराेनाकाे कहर र तीज पर्व

पूजा शर्मा सुवेदी

कोरोना भाइरसले विश्वलाई आक्रान्त बनाएको छ ।
हामी हिन्दूहरूको महान पर्वहरू नजिक आइरहेका छन् । तीज पर्व हाम्राे घर आगनमा आइसकेको  छ ।         कोरोना भाइरसको त्रासका कारण हामीले हाम्रा चाडपर्व सचेतना पूर्ण तरिकाले मनाउनु पर्ने बाध्यता रहेको छ । अहिलेको जटिल परिस्थितिलाई हेर्दा विगतका वर्षहरु जस्ताे हामीले सहज ढंगले चाडपर्व मनाउने अवस्था छैन ।                                                                    अहिले काेराेना भाइरसले विश्वलाई आक्रान्त बनाएकाे छ ।
नेपालमा पनि दिनप्रतिदिन काेराेनाकाे जाेखिम बढीरहेकाे छ । हामीले स्वास्थ्य सजगता अपनाउन सकेनाैं भने तपाई हामी पनि संक्रमित हुन सक्छाैं । चाडपर्व नजिकिएसँगै बजारमा भीडभाड पनि बढीरहेकाे छ । शुरुकाे केही दिन काेराेनाबाट सबै सचेत भएकाे देखिन्थ्यो तर, अहिले बिस्तारै आम मानिस पुरानै लयमा फर्के जस्ताे छ । नेपालमा अशिले काेराेनाका कडा लक्षणका बिरामीहरू देखिन थालेका छन् । दिनप्रतिदिन ज्यान गुमाउनेहरूकाे संख्या पनि बढीरहेकाे छ ।
तीज पञ्चमीमा विगतका वर्षहरुमा मन्दिरमा गएर पूजापाठ गर्नेहरूकाे भीड लाग्ने गरेकाे थियाे । याे वर्ष हामी मन्दिर नगएर तीज मनाउनु पर्ने हुन्छ । हामी घरमै बसेर भगवानकाे आरधना गर्न सक्छाैं । नाचगान पनि घरभित्रै आफ्नाे परिवारमा मात्रै सिमित गर्न सकिन्छ । संक्रमणले आफ्नाे नजिककाे मान्छे भनेर चिन्दैन । आफन्तहरुसँगै नजिक बसिने भएकाले उनीहरुबाटै संक्रमण फैलने सम्भावना हुन्छ ।
हामीले स्वास्थ्य मापदण्ड पालना गर्नुपर्छ । नियमितरूपमा साबुनपानीले हात धुने, अनिवार्य मास्क लगाउने,भीडभाडमा नजाने, तीन मिटर टाढैबाट हरुसँग कुरा गर्ने, अत्यावश्यक काम बाँहेक जथाभावी घर बाहिर निस्कन हुँदैन । आफन्तजनहरूसँग सामाजिक सञ्जालहरूबाट सम्पर्क गर्न सकिन्छ । घर परिवार मात्रै बसेर नाचगान गर्न सकिन्छ ।                              स्वास्थ्य नै जीवनकाे धन हाे । स्वास्थ्य नै रहेन भने हाम्राे जीवन रहन्न । याे वर्ष सचेत भएर चाडपर्व मनायाैं भने आगामी वर्षदेखि धित मर्नेगरी घुमाैला । साथीभाइको घरमा जाआैला । अहिले भने ख्याल नठानेर सचेत हुन जरूरी छ ।

भर्खरै प्रकाशित

ओलीले माधव नेपाललाई दाेस्राे अध्यक्ष बनाउछु भन्नू भएकाे हाेइन :…

राप्ती प्रेस घाेराही, ७ साउन । नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले पार्टीमा एकताका लागि वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाललाई दोस्रो अध्यक्ष बनाउन पनि तयार रहेको…

जनमतसंग्रहबारे भ्रम र वास्तविकता

विश्वराज आचार्य ब्यबस्था परिबर्तन चुनाब बाट हुन्छ ? अझ श्रमजिबी किशान मजदुरको पक्षमा काम गर्ने ब्यबस्था चुनाब बाट संभब छ ? कम्युनिस्ट हरुको लागि चुनाब…

एमालेमै कमजाेर बन्दै ओली, केन्द्रीय कमिटी बैठकमा ओलीले भने –…

राप्ती प्रेस काठमाडौं, ६ साउन । नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले पार्टीको एकता बचाइराख्न असन्तुष्ट वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाललाई वरिष्ठ नेता बनाउन आफू तयार…

दाङ कांग्रेसमा सभापतिका ९ आकांक्षी, यसकारण सबैभन्दा बलियो छन् कमलकिशोर

पाण्डव शर्मा घोराही, ६ साउन । प्रमुख सत्तारुढ दल नेपाली कांग्रेसमा महाधिवेशनको चहलपहल शुरु भएको छ । कानूनी बाध्यताका कारणले पनि आगामी भदौ महिना भित्र…

केपी ओली र माधव नेपालकाे तानातानमा भीम रावल, रावललाई भेट्न…

राप्ती प्रेस काठमाडौं । नेकपा एमालेका वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाल भीम रावल भेट्न उनकै निवास टोखा पुगेका छन् । आज बसेको आफूपक्षीय स्थायी कमिटी नेताहरूको…